Pielgrzymka Niepokalanów- Warszawa

przez admin

W sobotę 30 września 2023 r. wyruszyliśmy 30 osobową grupą na pielgrzymkę autokarową  o godz. 6.30.  Tym razem odwiedziliśmy Niepokalanów i Warszawę – Centrum Opatrzności Bożej. Głównym celem naszej pielgrzymki był odbiór relikwii dla naszej Parafii: Św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Program pielgrzymki był napięty. Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Niepokalanów.

Po przyjeździe na miejsce poszliśmy obejrzeć Misterium Męki Pańskiej, a następnie obejrzeć Panoramę Tysiąclecia, ulokowaną
w podziemiach bazyliki. Przedstawia ona historię kościoła w Polsce, składa się z 140 figur. Powstała w 1966 roku, wykonana przez braci zakonnych Banacha i Sztycha. Panorama ta cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Po zakończeniu przedstawienia uczestniczyliśmy we Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice przez naszego ks. Proboszcza. Podczas tej Mszy św. zostały przekazane naszej parafii na ręce naszego Proboszcza relikwie I stopnia św. Maksymiliana Marii Kolbego.   Budowę świątyni rozpoczęto w 1939 roku powstanie jej wspierał ks. abp. Stefan Wyszyński. Na drzwiach wejściowych umieszczono miejsca całego świata, w którym objawiła się Matka Boża. Kolejnym naszym celem było zwiedzanie Muzeum Św. Maksymiliana Kolbe, zamieszczone tam eksponaty, fotografie oraz pamiątki prezentują życie i działalność założyciela klasztoru. Eksponaty zgromadzone są w trzech salach: pierwsza – wita nas figurą Św. Maksymiliana, przypomina historię klasztoru, druga – poznajemy życie i działalność świętego, trzecia – to eksponaty z misji.

Nieopodal znajduje się również Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej i Muzeum Papieskie.

Niestety musieliśmy już wyruszyć do następnego punktu naszej pielgrzymki, którym było Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W Świątyni Opatrzności Bożej zostaliśmy ciepło przywitani przez J.E.Ks. Bp Tadeusza Pikusa. Po krótkiej modlitwie ks. Biskup przekazał na ręce naszego niezastąpionego ks. Proboszcza relikwie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie ks. Biskup wygłosił do nas króciutkie kazanie, króciutkie, ale jakże wymowne. Po czym wszyscy pielgrzymi ucałowali otrzymane relikwie. Na koniec spotkania otrzymaliśmy obrazki od ks. Biskupa i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z ks. Biskupem.

Następnie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.  Po koronce obejrzeliśmy Panteon Wielkich Polaków – w dalszej części Świątyni widzieliśmy miejsca pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki: ks. Jana Twardowskiego- kapłana-poety i prezydenta na uchodźdztwie Ryszarda Kaczorowskiego. W Panteonie znajdują się także relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli, którym oddaliśmy hołd. Mieści się tam też Aleja Darczyńców.

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki było zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ekspozycja główna Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.

 Ok. godz. 17.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ogrodnik. Radośni, pełni wrażeń, choć bardzo zmęczeni, ale z dobrymi humorami i uśmiechem na ustach dotarliśmy szczęśliwie i bezpiecznie do domu.  Wszystkim polecamy odwiedzenie tych szczególnych miejsc.