Relacja z pielgrzymki Gietrzwałd - Święta Lipka

W sobotę 14 września br. o godz. 5.00 rano wyjechaliśmy po raz kolejny na pielgrzymkę. Tym razem odwiedziliśmy Gietrzwałd i Świętą Lipkę. Oczywiście była to pielgrzymka jednodniowa.
Pierwszym punktem naszego pielgrzymowania był  Gietrzwałd. Stał się on sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877r. Głównymi Wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafrańska i dwunastoletnia Barbara Samolowska. W miejscu, gdzie dzieciom ukazywała się Matka Boska umieszczona została kapliczka z figurą Maryi Panny. Znajduję się tu także źródełko, które zostało pobłogosławione przez Matkę Bożą 8 września 1877r, z którego pielgrzymi czerpią wodę i które przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sanktuarium Gietrzwałdzkie postawiono około XV wieku i w późniejszym czasie było wiele razy przebudowywane. Zachowały się stare obrazy i malowidła, które sprzyjają modlitwie i zadumie. Odbiera tam cześć obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej ukazanej w postaci Madonny Piastunki, podtrzymującej w ręku dziecię Jezus ubranej w srebrną suknię. W Gietrzwałdzie uczestniczyliśmy również we Mszy św.
Następnie udaliśmy się do Świętej Lipki. Święta Lipka to niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna. Z powodu licznych grup pielgrzymujących do znajdującego się tu sanktuarium Maryjnego, Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”. Jako obiekt zabytkowy sanktuarium zaliczane jest do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z bazyliki, krużganków i klasztoru, posiada bogatą i różnorodną dekoracje. Składają się na nie freski, rzeźby, obrazy, wyroby złotnicze oraz w dużej ilości dzieła artystycznego kowalstwa. Na kościelny dziedziniec weszliśmy przez piękną barokową bramę z pierwszej połowy XVIII w. W bazylice podziwialiśmy barokowe organy z ruchomymi figurkami z 1721 r. i wysłuchaliśmy koncertu. O bogatym wystroju i o historii sanktuarium, opowiadała nam przemiła Pani przewodnik.
Ze Świętej Lipki wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ogrodnik. Radośni, pełni wrażeń, z dobrymi humorami i uśmiechem na ustach dotarliśmy szczęśliwie i bezpiecznie do domu. W autokarze przez całą pielgrzymkę rozbrzmiewały wspaniałe śpiewy, Godzinki, Modlitwa Różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia i Apel Jasnogórski.
Wszystkim polecamy odwiedzenie tych szczególnych miejsc.
Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w naszej galerii.