Relacja z pielgrzymki Kodeń, Pratulin, Serpelice, Leśna Podlaska

6 października 2018 r. liczna grupa pielgrzymów z naszej parafii udała się na pielgrzymkę autokarową "Szlakiem Maryjnym Wzdłuż Bugu": Kodeń, Pratulin, Serpelice i Leśna Podlaska. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęło się o godz. 6.30 rano. Nasza grupa pielgrzymkowa, jak zawsze, była świetna. Aby nam się dobrze jechało odśpiewaliśmy GODZINKI. Następnie dojechaliśmy do Kodnia do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia - Matki Jedności. Tam po odsłonięciu Cudownego Obrazu wysłuchaliśmy historii Sankuarium i Cudownego Obrazu. Potem uczestniczyliśmy we Mszy św. Po Mszy św. wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy Kalwarię Kodeńską, między innymi ruiny zamku, kościół Świętego Ducha, Ogród Ziołowy, w którym znajduje się fontanna, a także Muzeum Ornitologiczne.
Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Do Pratulina dojechaliśmy przed czasem, oczywiście dzięki naszemu wspaniałemu kierowcy. Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie jest to miejsce szczególne. To tutaj Unici Podlascy okazali niezwykłe męstwo wyznawanej wiary i wierności Kościołowi. Dali tego wyraz nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które z wielką miłością i odwagą współuczestniczyły w ich ofierze. Ksiądz Wikary wspaniale przybliżył nam tę historię. Mieliśmy również możliwość obejrzenia filmu pt. „Pratulin”. Film opowiada historię błogosławionego Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy, pokazuje ich wiarę i męstwo, a także przedstawia piękne nadbużańskie krajobrazy i zachęca do odwiedzenia Pratulina. W filmie wystąpili m.in. potomkowie bł. Męczenników Podlaskich.
Z Pratulina pojechaliśmy do Serpelic. W Serpelicach udaliśmy się do  Kalwarii. Kalwaria w Serpelicach jest odwzorowaniem Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. Na ile było to możliwe w warunkach Serpelic zachowano odległości i usytuowanie terenowe poszczególnych stacji. W każdej kapliczce jest kamień z Jerozolimy oraz płaskorzeźba, a na najwyższym wzniesieniu wybudowano Kaplicę Ukrzyżowania Pańskiego.
Ostatnim naszym punktem pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.   Tam o godz. 18.00 wysłuchaliśmy historii Sanktuarium.
Około godz. 19.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pomimo zmęczenia widocznego na twarzach wszystkich pielgrzymowiczów czas w drodze powrotnej przeplatny był śpiewem i modlitwą. Wróciliśmy cali, zdrowi i zadowoleni. Podczas pielgrzymki atmosfera była wspaniała, co było zasługą każdego z nas.  Umocnieni na duchu, szczęśliwie wróciliśmy do Ogrodnik o godz. 21.00.
Wszystkim uczestnikom pielgrzymki bardzo serdecznie dziękujemy za tak wspaniałe wspólne pielgrzymowanie i polecamy odwiedzenie tych szczególnych miejsc.
Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w naszej galerii.